Eğitim Koçluğu

Eğitim koçluğu performansın geliştirilmesi için çeşitli çalışmaları kapsar. Psikolog Hülya Soğucak Deniz eğitim koçluğu uygularken PASS Bilişsel Müdahale Programı ‘ nı esas almaktadır .

” Aslında çok akıllı bir çocuk ama nedense okumayı hiç sevmiyor. Kitabı gördüğü an kaçmaya başlıyor, harf atlayarak ve yavaş okuyor.

Oynadığı oyunlardan hemen sıkılıyor. Sürekli bizimle bir şeyler yapmak istiyor. Ders çalışmak istemiyor, ödevlerini yaptırabilmek ise tam bir işkence !

Dikkatim çabuk dağılıyor. Çok hata yapıyorum . Ufak detayları kaçırdığım için bildiğim şeyleri yanlış yapıyorum. Sınavlarda ve derslerimde başarısız oluyorum.

Oğlum/Kızım çok hareketli . Öğretmeninden sürekli şikayetler duyuyoruz. Bazı şeyleri yaparken gayet güzel oturuyor ama derslerinde çok başarısız. ”

BU CÜMLELER TANIDIK GELİYOR MU ? ÇÖZÜMÜ VAR…

EĞİTİM KOÇLUĞU / PASS BİLİŞSEL MÜDAHALE PROGRAMI NEDİR ?

“PASS Bilişsel Müdahale Programı”  öğrenme ve öğrenme sorunlarına yeni bir bilişsel yaklaşım getiren ve bireysel eğitime gereksinimi olan çocukların desteklenmesini amaçlar. Öğrencinin mevcut öğrenme performansını geliştirebildiği gibi, belirli bir alandan kaynaklanan öğrenme sorunlarına çözüm bulmak için de etkilidir.

Õğrencilerin bilişsel performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilen farklılıkları oluşturan değişkenlerin tanımlanması tüm eğitimsel çalışmalar için gereklidir. Bireyin öğrenme performansını etkileyen olumlu ya da olumsuz bireysel farklılıkları oluşturan değişkenlerin tanımlanması bireysel eğitimin programlanması çalışmalarına yol gösterici olacaktır. Bu çalışma ve etkinlik örnekleri; üstün yetenekli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklarla yapılacak bireysel eğitim çalışmalarının programlanmasına ışık tutacaktır. Bu çalışmalar; gelişim destek amacı ile “Global Tasks” ve akademik hayata destek amacı ile “Bridging Tasks” şeklinde sınıflanmaktadır.

NASIL BİR YOL İZLENİR ?

Öğrenme problemleri ve/veya ders başarısızlığı ile başvuran öğrencinin , öğrenme süreçleri hakkında bilgi almak ve bir nevi ‘ beyin haritasını’ çıkarmak için CAS testi önerilir . Öğrenme süreçlerini, öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini belirledikten sonra PASS Bilişsel Müdahale programı ile öğrenciye özel bir program oluşturularak , güçlü yanlarından faydalanarak zayıf yönlerini geliştirmek hedeflenir.  Daha iyi öğrenen çocuk , ders başarısında önemli ilerlemeler kaydedecektir.

Prof Dr. Üstün Dökmen ‘ de CAS Testi ‘ ni önermektedir.

Bu konuda Prof Dr Üstün Dökmen ‘ in konuşmasını dinlemek için tıklayın

 

Ayrıntılı bilgi ve randevu almak için tıklayınız