Online Terapi Hakkında Merak Ettikleriniz

Online Terapi Hakkında Merak Ettikleriniz

Online terapi teknoloji ilerledikçe daha fazla gündeme gelen bir yöntem. Online terapi şeklini kullanmak konusunda bir zamanlar oldukça katı düşünüyordu psikoloji otoriteleri. Halen daha tam olarak kabul görmüş sayılmasa da , artık yenilikçi bakış açısı ile terapistler ve danışanlar tarafından kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

Online terapi nasıl yapılıyor hiç fikri olmayanlar için  açıklayalım. Online terapi uzaktan , aynı odada olmayan terapilerin genelini isimlendiriyor aslında. Mesela yazışarak , e posta yolu ile yapılan yazışmalar da bu kapsama giriyor. Psikoloji deyince akla gelen Sigmund Freud ‘ un zamanında mektuplar yazarak danışanlarıyla iletişim kurduğunu biliyoruz. e posta ile terapi çeşidi de bunun günümüzdeki versiyonu olabilir.

Çeşitlerine bakarsak şunları sıralayabiliriz .

  • Telefon görüşmesi
  • Video konferans ( Karşılıklı görüntü ve konuşmayı destekleyen programlar, örneğin Talkspace )
  • Metin yoluyla görüşme ( E posta, mesajlaşma, sohbet programları )

Peki online terapi etkili mi ? 

Online terapinin yüz yüze yapılan görüşmeler kadar etkin olduğunu gösteren araştırmalar henüz yeterli düzeyde yok. Bu yüzden avantaj ve dezavantajları değerlendirilebilir. Kırsal bölgelerde yaşayan ya da başka bir ülkede yaşayan vatandaşlar için oldukça avantajlı olabilir. Bu kişilerin yüz yüze görüşme için harcadıkları çaba göz önüne alınırsa çok daha kolay ilerlediklerini söyleyebiliriz.

Kolay ve hızlı ulaşılabiliyor olması tercih sebeplerinden bir diğeri olabilir. Günümüzde hayatımızın her alanında daha pratik, hızlı ve daha az emek gerektiren şeylere yönelme eğilimindeyiz. Bu sebeple tercih edilebileceğini düşünüyorum.

Maliyetlerin daha düşük olması da cazip kılan sebeplerden birisi olabilir.

Yüz yüze başlayan görüşmelerin, danışanın ya da terapistin bir seyahati nedeniyle bölünmesini engellemek için de kullanılan çözümlerden biri olabiliyor online terapi. Danışan terapisti ile güven bağı kurduktan sonra ona ulaşmak konusunda engeller ( taşınma, uzun seyahat vb ) yaşadığında , bunu telafi edebiliyor ve araya zaman girmesini engelleyebiliyor.

Peki internet , konuşma ve  yazışma yolu ile alınan terapinin dezavantajları neler ? 

Her şeyden önce psikoterapi sürecinde sözlü iletişim kadar , danışanın mimik ve vücut hareketleri de değerlendirilir. Özellikle değişim zamanlarında yoğun duygusal anlar yaşanabilir ve video konferanslarla kurulan bir ortam aynı etkiyi yaratmayabilir.

Online terapi alacağınız kişinin eğitimi ve şartları yüz yüze terapi alacağınız kişi ile aynı şartları taşıması gerekir. Terapi süreci de en az diğer fiziksel hastalıklar kadar işin ehli kişiler tarafından yapılmaz ise, kişiye zarar verici boyutlara ulaşabilir. Bu konuda sorgulayıcı olmak gerekiyor.

Online terapi esnasında yaşayacağınız teknolojik aksaklıklar o an önemli bir an ise , terapi sürecini olumsuz etkileyebilir. Karşılıklı etkileşim kurmak ve güven bağı oluşturmak açısından bakıldığında beş duyu kullanılarak kurulan etkileşim ile kısıtlı bir ortamda kurulan iletişim aynı olmayabilir. Terapi sürecinde ise iyileşmenin en önemli yanlarından birisi terapist ile kurulan ilişkidir.

Bazı hastalık çeşitlerinin online terapi ile tedavi edilmesi mümkün olmayabilir. Örneğin intihar düşünceleriniz var ise çok daha yakından bir takip süreciniz olması gerekir.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz

İletişim : tıklayın

Leave a Comment